GENELKURMAYIN 'YOK' DEDİĞİ

JİTEM, Özel Kuvvetler Komutanlığının Parçası


30 Aralık 2009


TSK herkesin bildiğini inkar etti

 

Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 9'u itirafçı, 1'i korucu, 1'i de sivil istihbarat elemanı 11 sanıklı JİTEM davası sürüyor. Mahkemenin 1 Ekim 2009'da JİTEM'in varlığına ilişkin soru yönelttiği Genelkurmay Başkanlığı'ndan yanıt geldi. 'JİTEM adlı bir birimin olup olmadığı, var ise hangi tarihte kurulduğu, faaliyetine devam edip etmediği, iddianamede belirtilen kişilerin kuruluşa üye olup olmadıkları' sorularına Genelkurmay Başkanlığı adına Ceza Hukuk İşleri Şube Müdürü Hakim Albay Orhan Önder imzalı yazıyla verilen yanıtta, 'Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde kurulmuş (JİTEM) adında herhangi bir birim mevcut değildir' denildi.

İşte bordrolu belgesi

Genelkurmay'ın bu iddiasının aksine JİTEM'in varlığını belgeleyen çok sayıda açıklama ve belge mevcut. Bunların en önemlisi Mart 2004'te Ülkede Özgür Gündem gazetesine konuşan JİTEM elemanı Abdulkadir Aygan'ın açıklamaları oldu. Aygan, JİTEM adında subaylar ve PKK itirafçılarından oluşan bir birimin olduğunu, kendisinin de uzun yıllar bu birimde çalıştığını, bu birimin çok sayıda faili meçhul cinayet işlediğini, Türkiye'nin birçok yerinde TİM komutanlıklarının olduğunu açıklamıştı. Aygan'ın JİTEM'in varlığına ilişkin gösterdiği en önemli delil ise, maaş bordrosuydu. 1 Eylül 1991'de resmen devlet memuru yapılan ve JİTEM'de görevlendirilen Aygan'ın, özel gider indirimlerine ait maaş bordrolarına göre, Diyarbakır'da 1998 döneminde 5 subay, 24 astsubay ile uzman çavuş ve 4 itirafçı görev yaptı. Maaş bordrolarına göre itirafçılar, jandarma kıdemli çavuşlar kadar maaş aldı. 'Aziz Turan'ın sahte kimliğini kullanan Aygan'a Şubat 1998'de kesilen bordrosuna göre, 26 milyon 539 bin lirası özel hizmet tazminatı olmak üzere toplam 69 milyon 267 bin lira maaş ödendi. Aygan tarafından açıklanan 'Jandarma Komutanlığı Maaş Pusulası'nda resmi belgelerde JİTEM'in varlığı açıkça görülüyor. Mart 1993'te Abdulkadir Aygan adına düzenlenen 'Jandarma Komutanlığı Maaş Pusulası'nda şu bilgilere yer veriliyor: 'Sicil No: 5-1.27299, Adı, Soyadı: ABDULKADİR AYGAN, Sınıf: SİVİL MEMUR, Görev Yeri: JİTEM.'

Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'nce 'Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı'na' üst yazısıyla 24/2/1994 tarihinde gönderilen 'Sayı:ARŞ/B.07.1.EMS.0.17.06.02' sayılı yazıda da 'Aziz Turan' sahte adıyla Aygan'ın JİTEM'de çalıştığı ve para aldığı görülüyor.

Doğan kabul etti

JİTEM'le ilgili bir diğer önemli gelişme ise Ergenekon davası kapsamında 16 Ağustos 2008'de gözaltına alınan emekli Albay Arif Doğan'ın açıklamaları oldu. 1997'de bir gazeteciye verdiği mülakatta, 'JİTEM diye bir örgüt yok. Jandarmanın istihbarat birimi var. Veli Küçük komutanımla bu birime yeni bir düzen verdik, etkin çalışmasını sağladık. Hepsi bu' diyen Doğan, Ergenekon soruşturması kapsamında verdiği ifade ise, 'Ergenekon'la alakam yok. 21 yıl dağlarda görev yaptım. JİTEM'in dağlarda uygulayıcısıydım' demişti.

Babat'ın JİTEM itirafı

Abdulkadir Aygan'la aynı dönemlerde JİTEM'de görev yapan itirafçı İbrahim Babat'ın Kutlu Savaş tarafından Susurluk Olayı'yla ilgili hazırlanan Başbakanlık Susurluk Raporu'na yansıyan itiraflarında da, 'Ceza alınca size ve İstanbul DGM Savcısı'na müracatta bulundum. JİTEM'de görevli olduğum hem evimdeki 2 belgeden, hem de bulundurma ruhsatlı Kırıkkale tabancamın Diyarbakır Emniyeti'ndeki dosyasındaki belgelerden açıkça bellidir' dedi.

Elkatmış: JİTEM var

JİTEM'le ilgili çarpıcı bir açıklama da Meclis Susurluk Araştırma Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış'tan gelmişti. Elkatmış, 20 Ağustos 2008'de basına yansıyan demecinde, 'JİTEM'in mutlaka çok detaylı bir şekilde ele alınması lazım. Çünkü birçok olayın içinde bu teşkilat var. Mesela Güneydoğu'daki olaylardan yüzde 90'ının arkasında JİTEM var' demişti.

Özgen: JİTEM subaydır

JİTEM'le ilgili en resmi kabul ise yakın bir süre önce oldu. Bingöl'de Mayıs 1993'te 33 askerin yaşamını yitirdiği olay sırasında Bölge Asayiş Komutanı olan emekli Orgeneral Necati Özgen, 16 Aralık 2009'da NTV'de yayınlanan 'Canlı Gaste' adlı programda JİTEM'in varlığını kabul ederek, 'JİTEM de subay, JİTEM denilen insanlar da subay' demişti. Özgen'in JİTEM elemanı Abdulkadir Aygan'la çekilmiş fotoğrafları Mart 2004'te Ülkede Özgür Gündem gazetesinde yayınlanmıştı.JİTEM, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın parçası

Aydınlar, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı değerlendirdi. 1980 önce sol sosyalist faaliyetleri nedeniyle Özel Harp Dairesi tarafından sorgulanan Gazeteci Ertuğrul Kürkçü, böylesi yapıların ABD doktrinleriyle oluşturulduğunu söyledi. Kürkçü, bu yapınınöncelikli faaliyet alanının toplumsal muhalefet olduğunu belirtti. 12 Eylül askeri darbesinde sonra oluşumun yeniden yapılandırıldığını dikkat çeken Kürkçü, o dönemden sonra faaliyet alanının Bölge'ye kaydığını söyledi. Kontra faaliyetlerinin JİTEM adı altında yürütüldüğünü söyleyen Kürkçü, JİTEM'in Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın bir parçası olarak Jandarma eliyle içinde örgütlediğinin altını çizdi. Kürt halkına yönelik işlenen cinayetlerin merkezinde JİTEM'in bulunduğunu belirten Kürkçü, 'Yapılanma bir bütündür' diye kaydetti.

Emekli Askeri Savcı Ümit Kardaş, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın şu ana kadar hiç bir hukuki alt yapısı ve denetim mekanizmasının, her hangi bir yasal düzenlemesinin olmadığına dikkat çekti. Dünyada benzerlerinin tasfiye edildiğini hatırlatan Kardaş, Türkiye'nin demokratik bir ülke olması isteniyorsa Özel Kuvvetler Komutanlığının ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Kardaş, Komutanlığın arşivinde Türkiye'nin karanlık kalmış tarihine ışık tutacak belgeler olduğunu söyleyerek 'Türkiye artık geçmişi sorgulamaları ve bunlarla yüzleşmelidir' dedi.

Mazlum ÖZDEMİR
DİYARBAKIR - DİHA

 

Gündem: TSK Herkesin Bildiğini İnkar Etti